Ščavnický má za sebou vysiľujúci zápasový maratón

Ján Ščavnický. Získal prvú  mužskú medailu pre Slovensko na ME.
Ján Ščavnický. Získal prvú mužskú medailu pre Slovensko na ME. (Autor: archív)
Sportnet|14. aug 2014 o 00:00

Mimoriadny úspech Jána Ščavnického na majstrovstvách Európy vo Varšave predstavuje jeho bronzová medaila.

Mimoriadny úspech Jána Ščavnického, speed bedmintonistu SbK Lipany, na majstrovstvách Európy vo Varšave predstavuje jeho bronzová medaila. Znamená prelom nielen v jeho kariére, keďže bronz získal v hlavnej kategórii mužov do 40 rokov open, ale aj pre celé toto športové odvetvie u nás, pretože je to prvý slovenský kov v individuálnej súťaži dospelých z takéhoto podujatia.

LIPANY. Predtým náš reprezentant štartoval už na ME i svetovom šampionáte.

Organizátori to prehnali

Vlani na MS s V. Pjechom sa v štvorhre dostali do semifinále a vybojovali 3. priečku. Predtým ako v štvorhre, tak aj v individuálnej súťaži sa príliš nepresadil a bol značne vzdialený od najvyšších mét. V tomto roku mu to ale parádne vyšlo. Skokan roka - toto označenie by si rozhodne zaslúžil. Čím si vysvetľuje taký nárast formy?

„V ostatnom čase sme sa viac zamerali na tréningy aj na absolvovanie turnajov a preto sme skvalitnili naše výkony. Myslím tým všetkých pretekárov nášho klubu,“ rozhovoril sa Ján Ščavnický.

Veľa nechýbalo, aby sa dostal dokonca do finále, čo by bola doslova senzácia, ale v semifinále so srbským súperom Stankovičom už predsa len sa ukázal úbytok síl a podľahol 1:2 na sety.

„Môj premožiteľ bol naozaj fyzicky disponovaný, dvojmetrový chlap, ktorý hlavne v treťom sete, keď mi to už nešlo podľa predstáv, bol jednoducho lepší.“

Systém turnajov spočíva v odohraní základnej skupiny a potom už nasleduje k. o. systém. V základnej skupine zdolal všetkých troch súperov (dvaja z nich boli Nemci – pričom zástupcovia tejto krajiny vedno so Švédmi či Slovincami a Ukrajincami patria k európskej špičke) zhodne 2:0 na sety.

Po postupe medzi najlepších 32 jednotlivcov mal najprv voľný žreb, lebo bol nasadený.

Ďalej pokoril ukrajinského rivala 2:0 a následne narazil na slovenskú jednotku Ostrihoňa. Vyhral 2:1, pričom bilancia zo vzájomných súbojov nebola preňho celkom priaznivá.

„V ostatnom čase sa mi už ale darí nad ním obstáť a v európskom rebríčku som ho preskočil, patrí mi siedma pozícia.“

Vo štvrťfinále spanilú jazdu speed bedmintonistu z Lipian nezastavil ani Švéd Eriksson (predtým vyradil majstra Poľska), ktorého po dramatickom priebehu odprevadil z dvorca s prehrou 1:2.

„Vedel som, že už mám medailu vo vrecku, ale trúfal som si i na semifinálového rivala, no ten bol už nad moje sily. Predsa len sa prejavil úbytok kondície po tom, čo som hral tretí trojsetový zápas.“

Náš medailista sa kriticky vyjadril na adresu usporiadateľov, ktorí kvôli dažďu odstavili open mužov a do haly nasadili iné kategórie. „Preto sme za jeden deň odohrali skupiny aj vyraďovačku a sedem duelov som zvládol za deväť hodín, čo bolo vyčerpávajúce.“

Na ME nie sú podmienky

Je zaujímavé, že v tomto odvetví sú organizátori stále Nemci, hoci sa ME koná aj v inej krajine, kde domáci len spolupracujú na zabezpečení chodu akcie a poskytujú priestory. Nemci založili medzinárodnú federáciu a majú v nej rozhodujúce slovo, takže nielen v ekonomike, ale i športe si mimoriadne trúfajú po všetkých stránkach.

Pokiaľ ide o prípadné usporiadanie ME, J. Ščavnický to nevidí u nás reálne, lebo chýba dostatok tenisových dvorcov (v zálohe musí byť aj krytá hala v prípade nepriazne počasia). Na ME sa zúčastňuje vyše 350 hráčov a na MS viac než 500, takže treba najmenej 25 kurtov.

Mimochodom, na budúci rok by náš medailista (na margo svojej prípravy vtipne poznamenal, že kondičku získava počas pracovnej doby, keďže ako lesník sa presúva po vlastných v teréne) mohol hrať s borcami nad 40 rokov, ale zrejme bude obsadzovať obe vekové kategórie podľa toho, aké budú vyhliadky na úspech na danej akcii.

„Špičkoví hráči sa pohybujú vo vekovom rozpätí 25-30 rokov, ale kto má kondičku aj  'hlavu', môže byť i starší, aby s nimi držal krok. Ja sa tomuto odvetviu venujem štyri roky vedno so staršou dcérou Kristínou, ktorá bola zlatá v štvorhre, manželka to nechala, lebo to časovo kvôli práci nestíhala.“

Pokiaľ chce ktosi preraziť, mal by hrať čo najťažšie turnaje so silnou konkurenciou, aby bol psychicky odolný. Je to ale i o peniazoch a Slováci sa nikdy nevyrovnajú trebárs Nemcom v možnostiach na výjazdy. Naši si to musia hradiť z vlastného, prípadne si zháňať sponzorov. Aj preto je obdivuhodné, ako vysoko sa J. Ščavnický a ďalší z Lipian dostali.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Ščavnický má za sebou vysiľujúci zápasový maratón